kluski śląskie

14,90 zł / kg

(14,90 zł kg)

Tradycyjne, ręcznie robione kluski śląskie do szybkiego podgrzania i użycia jako dodatek lub główne danie.

UWAGA! Ze względu na ograniczoną ilość świeżych produktów w ciągu dnia, wyroby garmażeryjne najlepiej zamawiać z jednodniowym wyprzedzeniem.

Ilość
.

 

Polityka bezpieczeństwa

 

Regulamin sklepu internetowego

UWAGA! Zdjęcie prezentuje przykładowy sposób podania wyrobu. Dekoracje i dodatki zależą od Twojego gustu i inwencji. Przedmiotem sprzedaży jest sam produkt garmażeryjny.

      TRADYCYJNE, RĘCZNIE ROBIONE KLUSKI ŚLĄSKIE

      DANIE GŁÓWNE LUB DODATEK DO MIĘS

      WYŁĄCZNIE ŚWIEŻE SKŁADNIKI OD SPRAWDZONYCH DOSTAWCÓW

      BEZ KONSERWANTÓW, BARWNIKÓW I DODATKÓW SMAKOWYCH

      PRAWIE 30-LETNIA TRADYCJA I DOŚWIADCZENIE

 

Mimo, że jest to potrawa regionalna, wymyślona na Śląsku, obecnie trudno byłoby znaleźć polski dom, w którym od czasu do czasu kluski śląskie nie pojawiają się na rodzinnym stole. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w produkcji garmażeryjnej, nic więc dziwnego, że kluski te znajdują się w naszej ofercie. I to nie dlatego, że tak wypada, ale z powodu ich doskonałego smaku i mnogości kulinarnych zastosowań.

 

Popularne kluski z dziurką

są przez nas wszystkich dobrze znane. Miękkie, lekko elastyczne ciasto ziemniaczane w formie spłaszczonej kulki z charakterystyczną dziurką sprawia, że - oprócz walorów smakowych - kluski to danie, o którym się po prostu nie zapomina. Mało jest potraw o tak wszechstronnym zastosowaniu.

 

Kluski śląskie zamiast ziemniaków

w daniu mięsnym. Decydując się na takie rozwiązanie widzimy jak pożytecznym wynalazkiem jest dziurka - to miejsce, w którym gromadzi się sos, podnosząc dzięki temu na wyżyny walory smakowe potrawy.  W wielu regionach kluski stosowane są również jako dodatek do duszonej kapusty.

 

Kluski śląskie solo

Kluski posiadają wspaniałe walory smakowe, nic więc dziwnego, że po podgrzaniu mogą stanowić główne danie obiadu. Sposobów ich przygotowania jest bardzo dużo: można je okrasić skwarkami, cebulką czy drobno krojoną kiełbasą. Kluski śląskie często podaje się też na słodko z dodatkiem śmietany, cukru bądź dżemu. W nowoczesnej i mniej kalorycznej wersji możemy je posmarować pomidorowym albo bazyliowym pesto.

290817???????

Podobne produkty